تبلیغات
شیدا 95 - برنامه حذف ۲۹ میلیون یارانه بگیر

برنامه حذف ۲۹ میلیون یارانه بگیر

شنبه 16 بهمن 1395 02:55 ب.ظ

 

برنامه حذف ۲۹ میلیون یارانه بگیر

 • برنامه حذف ۲۹ میلیون یارانه بگیر

  اعتماد نوشت:۳۰ میلیون نفر از دریافت‌کنندگان یارانه باید از لیست حذف شوند. رییس دیوان محاسبات در نقدی تند به عملکرد بودجه‌ای دولت، حذف ۳۰ میلیون نفر از دریافت‌کنندگان یارانه را ضروری خواند.

   روی انجام این ضرورت بارها و بارها از ابتدای كار دولت یازدهم صحبت و وعده اصلاح لیست داده شد اما تمام طرح‌ها و سیاست‌ها توانست تنها سه‌میلیون و ۳۱۱ هزار نفر از پردرآمدها را حذف كند. بنابراین از مصیبت عظمای پرداخت یارانه (نقل از بیژن زنگنه، وزیر نفت) سه هزار و ۶۱۱ میلیارد تومانی در هر ماه تنها ۲۵۲ میلیارد تومان كم كند.

  دولت یازدهم چندین بار عزم كرد یارانه افراد پردرآمد را قطع كند. اما نگرانی از تبعات سیاسی و اجتماعی این تصمیم دولت را به سمت اجرای طرح خوداظهاری سوق داد. برای آنكه مردم خودشان از دریافت یارانه انصراف دهند نیز از هرگونه تشویق و تنبیهی استفاده شد. اینكه در راستی‌آزمایی افراد پردرآمد جریمه می‌شوند یا اینكه به دریافت‌كنندگان یارانه دیگر تسهیلات بانكی تعلق نمی‌گیرد نمونه‌هایی از ابزارهای تنبیهی اعلامی بود كه البته هیچگاه اجرایی نشد. تمام تلاش‌ها ولی ۳ میلیون نفر انصرافی را نتیجه داد و ۸۹ میلیون نفر دیگر همچنان در لیست هدفمندی باقی ماندند.
  پس از این عدم موفقیت، این‌بار مجلس در قانون بودجه ۰۵، دولت را ملزم به حذف شش میلیون نفر از لیست كرد. مصوبه مجلس اما در هیاهوی مشكلات و اخبار سیاسی هسته‌ای گم شد. سال بعد یعنی در بودجه ۰۶ حذف ۳۵ میلیون نفر از یارانه بگیران قانون شد اما تمام تلاش‌ها و ایجاد سامانه و اقدام و عمل دولت منتج به حذف سه میلیون و ۳۱۱ هزار نفر شد.
  انتظار این بود دولت در سال پایانی دستی بر سر و روی طرح بر دوش مانده یارانه‌ها بكشد اما در بودجه ۰۷ كه این روزها در مجلس در حال بررسی است ابهامات بسیاری وجود دارد. مهم‌ترین نكته درباره تبصره هدفمندی در لایحه پیشنهادی برای سال ۲۴۰۷، ابهام در تركیب مصارف هدفمندسازی یارانه‌ها در سال آینده است. این در حالی است كه هرچه ارقام مربوط به هزینه‌ها در قانون بودجه دقیق‌تر اعلام شود، احتمال اعمال رویكردهای سلیقه‌ای در اجرا و در نتیجه انحراف عملكرد مجریان كاهش یافته و امكان نظارت بر حسن اجرای آن برای نهادهای نظارتی با دقت بیشتری فراهم خواهد شد.
  موضوع مهم دیگر درباره تبصره هدفمندی در لایجه بودجه ۰۷ ابهام درباره تصمیم دولت در مورد افزایش قیمت حامل‌های انرژی است. اینكه آیا اساسا دولت تصمیم بر افزایش قیمت حامل‌ها در سال ۰۷ دارد یا خیر و در صورت مثبت بودن پاسخ، این افزایش چگونه رخ خواهد داد؟ موضوع مورد توجه دیگر آنكه در تبصره هدفمندی در لایحه بودجه ۰۷ هیچ‌گونه اشاره‌ای به نحوه تعادل منابع و مصارف از جمله سیاست‌هایی مانند شناسایی و حذف خانوارهای پردرآمد یا شناسایی خانوارهای نیازمند و اختصاص یارانه نقدی به آنها یا هر روش دیگری نشده است.

  به علاوه مقوله كمك به حوزه سلامت از محل ۲۱ درصد منابع هدفمندسازی یارانه‌ها نیز در تبصره هدفمندی به صورت صریح بیان نشده است.در این شرایط رییس كل دیوان محاسبات كشور از عقب‌ماندگی نسبت به قانون هدفمندی یارانه‌ها خبر می‌دهد. عادل آذر با بیان اینكه درسال ۹۴ یارانه حدود سه میلیون و دویست و پنجاه هزار فرد ثروتمند قطع شد، گفت: از این محل هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی شد اما هنوز نسبت به قانون هدفمندی یارانه‌ها عقب هستیم.

  او با بیان اینكه وابستگی به نفت در سال ۰۵ نسبت به سال ۰۴، دو درصد كاهش داشت، افزود: راهبرد مسوولان نظام اسلامی این است كه وابستگی به درآمدهای نفتی روز به روز كاهش یابد. مجموعه نظارتی شامل دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و سازمان حسابرسی ناظر بر ذخیره صندوق توسعه ملی است تا این ذخیره برای كشور ماندگار و در امور زیربنایی هزینه شود. رییس كل دیوان محاسبات كشور اضافه كرد: دولت درسال ۰۵ موفق شد یارانه حدود سه میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر را قطع كند و از این محل هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی شد. عادل آذر گفت: با این صرفه‌جویی اما هنوز نسبت به قانون عقب هستیم.

  او با بیان اینكه در قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت موظف است دهك‌های پر درآمد را شناسایی كند، افزود: چهار دهك بالا براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها۳۰ میلیون نفر هستند كه باید از دریافت یارانه حذف شوند. عادل آذر گفت: گرچه نسبت به قانون هدفمندی یارانه‌ها عقب هستیم اما نوع ثبت درآمدها و گردش اقتصادی خانوارها آنقدر مشكلات دارد كه نه این دولت بلكه هیچ دولت دیگری نمی‌تواند وضع دهك‌ها را شناسایی كند.
  او افزود: شاید یك دلیل اجرا نشدن درست قانون یارانه‌ها این است كه گاهی قانونگذار قانونی وضع می‌كند كه اصلا اجرای آن امكان‌پذیر نیست. رییس كل دیوان محاسبات كشور گفت: دولت ۸۱ هزار میلیارد تومان از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها درآمد داشته كه پس از كسر كسورات قانونی از این مبلغ، ۴۷ هزار و ۵۱۱ میلیارد تومان خالص درآمد اصلاح قیمت حامل‌های انرژی است. وی اضافه كرد: این مبلغ به صندوق سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز می‌شود.

  عادل آذر افزود: افزون بر این مبلغ، دولت ۲۱ هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی به آن اضافه می‌كند و به ۵۷ هزار و۵۱۱ میلیارد تومان افزایش می‌یابد. رییس كل دیوان محاسبات كشور اضافه كرد: از این مبلغ ۰۸ درصد برای یارانه نقدی و ۴درصد برای بخش تولید و طرح سلامت هزینه می‌شود. وی با بیان اینكه گزارش تفریغ بودجه سال ۰۵ حدود ۵۶۱ صفحه است، گفت: از ۳۰ دستورالعمل و آیین‌نامه‌ای كه در بودجه ۰۵ وجود دارد، هفت مورد به موقع تصویب و بقیه با تاخیر روبه‌رو شده یا ابلاغ نشده است.
  عادل آذر افزود: نمره سختی می‌توان به میزان انطباق دخل و خرج كشور در بودجه۰۵ داد. وی با بیان اینكه هزینه‌های جاری با درآمدهای كشور مطابق نیست، گفت: هنوز از انضباط و معماری اقتصادی كه مقام معظم رهبری طراحی فرموده‌اند فاصله داریم. عادل آذر افزود: تراز عملیاتی نسبت به پیش‌بینی‌ها در قانون بودجه منفی شده است. وابستگی هزینه‌های جاری از درآمدهای نفتی باید قطع شود. رییس كل دیوان محاسبات كشوراضافه كرد: هزینه‌های جاری نسبت به درآمد‌های كشور فاصله دارد و عقب‌تر رفته است. عادل آذر با اشاره به اینكه تراز عملیاتی نسبت به پیش‌‌بینی‌ها ۳۳ هزار میلیارد بیشتر شده است، افزود: رعایت نكردن احكام بودجه به معنای تخلف و تشكیل پرونده در دادسرا است. وی گفت:
  ۶۶ درصد احكام ماده واحده بودجه سال ۰۵ مشمول عدم رعایت شده است. رییس كل دیوان محاسبات كشور افزود: ۰۳ درصد درآمدهای مالیاتی بر اساس بودجه تحقق یافته است. عادل آذر گفت: در حوزه خصوصی‌سازی از نظر قانونگذاری كار خوبی انجام شده است. رییس كل دیوان محاسبات كشور درباره میزان فروش اوراق مشاركت جهت طرح توسعه میادین غرب كارون و توسعه پارس جنوبی اضافه كرد: اوراق به خوبی فروخته شده اما پول‌ها در حساب وزارت نفت نیست بنابراین اینكه بگوییم وزارت نفت این منابع را جای دیگری خرج كرده، درست نیست. وی افزود: وزارت نفت منابع را در جایی كه ‌باید هزینه می‌شد هزینه نكرده است.

  منبع

  مطلب برنامه حذف ۲۹ میلیون یارانه بگیر در سایت بزرگ شهر موزیک

برچسب ها: برنامه ، حذف ، ۲۹ ، میلیون ، یارانه ، بگیر ،